Normal sized phone

Hello HMD, a lot of people want a normal sized phone (5 inch screen) and the only good small phones are becoming old and outdated.

Normal sized phone

bluetoothsk bluetoothsk
✭✭✭  /  edited April 2019
Hello HMD, a lot of people want a normal sized phone (5 inch screen) and the only good small phones are becoming old and outdated. If HMD released a midrange phone with a normal sized screen it could be a success

Comments

• Yeah! That would be great. The only "Handy" mobile is the outdated<b> iPhone SE</b>
  • I too support this. I love the size of Nokia 5.1/6.1 Plus. Its the correct size for phones with notches. 5.8" with notch is the perfect size for phones. I wish Nokia releases more phone with sizes below 6".
  • Андрей789 Андрей789
     /  edited May 2019
    Не могу найти новый телефон из-за громадных размеров экрана. Если так пойдет и дальше - то придется для телефона покупать сумку. Почему не сделать телефон в 5 дюймов или даже 4.5, а может и 4 будет достаточно. Для того чтобы проверить почту, почитать новости (книгу) и позвонить не нужно 6 дюймового экрана, видеокарты и 8 ГБ оперативки. Можно сказать - бери классику, но я думаю, что для того чтобы пользоваться телефоном с какой-то долей удовлетворения, он не должен быть "бабушкофоном" как не должен быть и "супер-пупер-гипер-макси-стар".
  • San.Phu San.Phu
    ✭✭✭  / 
    No I think HMD is not as powerful as Apple which will not attract so many customers.
Sign In or Register to comment.