The community forum

Join the conversation

Frustrating Wifi Problem / Delirten Wifi Sorunu

I bought this phone 3 weeks ago. First i used android 7 for 3 days it was great. Then i decided to upgrade to android 8.1. for couple days it was great also but one day suddenly my wifi stopped working. I restarted the phone like 2 times but nothing happened. My wifi is open but it couldnt find any wireless network. then after 15 minutes my wifi became normal. Then the next day my wifi stopped again. It looks open but cant find any wifi. I submit a ticket to nokia and talked from support app with customer service. All they say was just reset wifi options and reset your phone. I did that and it fixed but it still keep crashing my wifi. The problem is this issue shouldnt continue. If everytime i have to do that so whats the meaning  of buying this phone ? Today i had this issue again and decided to write this forum. Please fix this problem as soon as possible or if you ever find any solution share here.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonu 3 hafta önce aldım. Önce telefon ilk geldiğinde olan android 7 versiyonunu kullandım güzeldi. sonra güncellemeye karar verdim. birkaç gün iyi çalıştı sonra anide wifi kesildi. wifi açık gösteriyor ama ağ bulamıyor. telefonu 2 defa falan yeniden başlattım düzelmedi. 15 dakika sonra tekrar normale döndü. sonraki gün tekrar bozuldu aynı şeyler açık ama ağ bulamıyor. nokia desteğe mail attım hatta telefondaki destek uygulamasından da canlı görüştüm dedikleri tek şey ağ ayarlarını sıfırla telefonu yeniden başlat. yaptım onları düzeldi. ama sorun bu hatanın sürekli böyle olması. eğer böyle olacaksa bu telefonu almanın manası ne ? Bugün yine yaşadım aynı şeyi artık sinirlendirmeye başladı. Bu sorunu yaşayanlar varsa veya yaşayıp çözebilenler varsa paylaşırsa sevinirim.

Login to post a comment